Otázky a odpovědi

Jak poznám plíseň nehtů?

Plíseň na nehtech je jednoduše rozpoznatelná. Nehet změní barvu, je deformovaný, většinou se zdrsní povrch, nehet je bez lesku a postupně se ztlustí.

Jak může vzniknout plíseň v tvrdé hmotě, jako je nehet?

Plísňová infekce proniká do nehtu z okolního podkoží. Většinou je onychomykóza způsobena dermatofyty, což jsou patogeny parazitující na keratinu. Keratin je bílkovina tvořící základní stavební hmotu nehtové ploténky. Dermatofytům se po rozmnožení v nehtové ploténce dobře daří, jelikož nehet pomalu odrůstá a do nehtové ploténky je ztížená možnost průniku lékům. Proto jsou úspěšná razantní celková antimykotika, která po podání ústy do nehtového lůžka proniknou z krve. Tato léčba má nevýhodu ve vysokém zatížení některých orgánů. Mnohem šetrnější je místní léčba onychomykózy nehtovými laky, které jsou uzpůsobené pro průnik do tvrdé nehtové ploténky.

Je vhodné se změnami struktury a barvy nehtů navštívit lékárníka nebo lékaře?

U onychomykózy se doporučuje návštěva lékaře. Cílená léčba po vyšetření typu patogena je účinnější než určitá forma samoléčitelství. Onychomykóza je úporné dlouhotrvající onemocnění, které vyžaduje trpělivost a spolupráci ze strany lékaře i pacienta.

Zpevňujících laků na nehty je mnoho a nevím, který si vybrat?

V rámci volného prodeje je celá řada přípravků k ošetření křehkosti a vad nehtů. Jsou to především laky na nehty s přísadami zpevňujícími nehtovou ploténku, ale pomohou spíše kosmeticky jen přímo po aplikaci. Jediným přípravkem, který je ve formě laku na nehty a dokáže proniknout do celé nehtové ploténky, je Sililevo. Kombinace přírodních složek a technologie zajišťující transport látek přímo do nehtu pomáhá k léčbě narušené struktury a vzhledu nehtů.