Léčba onemocnění nehtů

Léčba onychomykózy

Léčba onychomykózy je nejen medicínským, ale i estetickým problémem. Onemocnění může být podhodnoceno, protože často není viditelné a léčené, jelikož postižené nehty jsou skryty v ponožkách a botách. Léčbu onychomykóz ztěžuje pozdní diagnostika. Pacient často přichází k lékaři v relativně pozdním stádiu. Není to způsobeno tím, že by onychomykózu nezpozoroval, ale spíše tím, že mu v počátku nepůsobí žádnou bolest. Houbová infekce nehtu se v počátku šíří nepozorovaně. Pacientovi začne onemocnění vadit, až když se zhorší vzhled nehtu. Je proto důležité začít s antimykotickou terapií včas. Cílené, a tím účinné léčbě může být překážkou samoléčba v počátečním stádiu onemocnění. Aplikace lokálních antimykotik zakoupených v lékárně nebývá účinná, jelikož bez vyšetření lékařem nedojde ke zjištění konkrétních patogenů. Léčba tím nemůže být cílená a dlouhodobě kontrolovaná lékařem. Onychomykóza je onemocnění úporné, dlouhodobé a často se vracející. K léčbě se používají antimykotika celková (tablety k ústnímu užití) a lokální (ve formě laku na nehty). Lokální léčba onychomykóz u prstů na nohou by se měla aplikovat 9 měsíců a u prstů na rukou 6 měsíců.

Zásady pro úspěšnou léčbu a prevenci onychomykóz

  1. Častá péče o nohy, pravidelná pedikúra, prostory mezi prsty je vhodné zasypávat zásypem s dezinfekčním nebo protipotivým účinkem
  2. Volit ponožky z přírodních materiálů (bavlna)
  3. Ponožky a ručníky prát nejméně při teplotě 60 °C
  4. Dezinfekci obuvi provádět opakovaně speciálními spreji nebo roztoky
  5. V místnostech se přezouvat do otevřené obuvi
  6. Ve společných sprchách a v bazénech používat gumové nazouváky
  7. Ženy by neměly léčený nehet překrývat kosmetickým lakem
  8. Po koupeli vytřít meziprstí a prsty do sucha
  9. Používat výhradně svoje ručníky a svoji obuv
  10. Vyvarovat se drobných poranění pokožky okolo nehtů a nehtové ploténky

Léčba psoriázy nehtů

Současné léčebné možnosti psoriázy lze rozdělit do několika úrovní. Lokálně lze užívat, v závislosti na předepisování lékařem, kortikosteroidy v monoterapii nebo s kyselinou salicylovou, kalcitriol a další deriváty vitaminu D3. Kromě lokální léčby se u těžkých forem lupénky volí i léčba celková – metotrexát, cyklosporin či acitretin. Poslední dobou mohou lékaři volit v léčbě psoriázy biologickou léčbu. Pro lokální léčbu psoriázy nehtů je aktuálně k dispozici i lak na nehty Sililevo. Dle klinických studií byla prokázána jeho účinnost v léčbě nehtové psoriázy. Sililevo prokazatelně zlepšuje vzhled a kvalitu psoriatických nehtů.

Léčba nehtové dystrofie

Léčba všech defektů nehtů bývá složitá. Vady nehtů bývají častým projevem některého systémového onemocnění, jako je revmatoidní artritida, nemoci látkové výměny, infekce nebo nedostatek některých vitaminů a minerálů. Nestačí tedy konzultace s kosmetičkou, ale doporučuje se návštěva lékárny či nejlépe návštěva specializovaného kožního lékaře.
V rámci volného prodeje je celá řada přípravků k ošetření křehkosti a vad nehtů. Jsou to především laky na nehty s přísadami zpevňujícími nehtovou ploténku, ale pomohou spíše kosmeticky jen přímo po aplikaci. Jediným přípravkem, který je ve formě laku na nehty a dokazuje průnik do celé nehtové ploténky, je Sililevo. Kombinace přírodních složek a unikátní technologie zajišťující transport látek přímo do nehtu pomáhá k léčbě narušené struktury a vzhledu nehtů.